Spirulina a jej účinky na organizmus
Spirulina je modrozelená sladkovodná mikroriasa, ktorá má tvar špirály. Preto je aj jej názov spirulina.
Pre spirulinu je typická intenzívna chuť a ešte lepšie sú jej nutričné hodnoty. Spirulina je bohatá na živiny ako sú sacharidy, vitamíny, minerály, chlorofyl a stopové prvky. Okrem toho patrí medzi potraviny, ktoré obsahujú najvyššie množstvo bielkovín z rastlinnej ríše. Obsahuje 18 z 22 aminokyselín, ktoré telo potrebuje. Má schopnosť prežiť v tých najnáročnejších podmienkach a preto sa predpokladá, že aj pre organizmus môže byť veľkým prínosom. Vitamíny, ktoré spirulina obsahuje sú riboflavín, niacín, kyselina listová, vitamín C, A, E a K.
Prečo spirulinu zaradiť do svojho jedálničku?
1.) Pomáha odstraňovať ťažké kovy
Spirulina je silný detoxikátor a niekedy sa dokonca používa ako prírodný vodný filter, ktorý pomáha odstraňovať olovo, ortuť a ďalšie škodlivé toxíny. Chronická toxicita postihuje ľudí po celom svete. A to najmä arzénom. Je to daň za celkovú industriálnu spoločnosť. Dnes už vieme, že ťažké kovy nevznikajú iba spaľovaním fosílnych palív a z dopravných prostriedkov, ale môžeme ich nájsť aj v niektorých liekoch, morských rybách, hubách apod. Spirulina pomáha odstraňovať ťažké kovy a je to pravdepodobne preto, že obsahuje proteíny a peptidy, ktoré fungujú zvlášť dobre pri väzbách na toxíny a vylučovania von z tela.
2.) Ľahko stráviteľná
Bližšie skúmanie ako spiruliny, tak chlorelly odhalilo lepšiu stráviteľnosť spiruliny. Je to preto, že spirulina má tenšie bunkové steny. Bunková stena sa skladá z mukopolysacharidov, čo sú komplexné cukry, s ktorými si tráviaci systém ľudského tela poradí a všetky živiny sú tak dobre vstrebané.
3.) Antioxidačné vlastnosti
Okrem toho, že je spirulina nesmierne bohatá na živiny, má tiež silné antioxidačné vlastnosti. Je dobrým zdrojom antioxidantov, ako je fykocyanín, ale aj ďalších, ktoré potlačujú pôsobenie voľných radikálov. Tie môžu poškodzovať bunky a potom spôsobiť rôzne chronické ochorenia.
4.) Zabraňuje výskytu kvasinkových infekcií
Rovnako ako je spirulina magnetom pre toxíny, ako sú ťažké kovy, priťahuje tiež bunky Candida a môže ich pomôcť vyplaviť von z tela. Je tak vhodným doplnkom pre tých, ktorých trápia opakované kvasinkové infekcie.
5.) Môže podporovať zdravie srdca
Pokiaľ ide o škodlivý LDL cholesterol, bolo preukázané, že spirulina pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu a regulovať hladinu "dobrého" cholesterolu HDL. V jednej štúdii boli pacienti, ktorí dostávali 1g spiruliny denne po dobu 12 týždňov. Výsledky boli prekvapivé. U pacientov to znamenalo zníženie triglyceridov o 16,3% a LDL cholesterol o 10,1%. Vedci sa domnievajú, že to je v pozitívnom dopade spiruliny na produkciu oxidu dusnatého v tele, ktorý pomáha krvným cievam rozpínať sa a to umožňuje rýchlejší a ľahší tok krvi.