Včelí jed a jeho účinky
Včelí jed je látka tvorená jedotvornou žľazou robotníc, využíva sa aj v apiterapii. Je číra, bezfarebná koloidná tekutina. Má aromatickú vôňu, pripomínajúcu med a má palčivo horkú chuť. Pôsobí na nervovú sústavu, znižuje krvný tlak, rozkladá červené krvinky. Miesto bodnutia po bodnutí boli, neskôr môže začervenať, opuchnúť. Včelí jed má lokálny anestetický účinok, zlepšuje funkcie pečene, pomáha pri liečení kostí, je imunizačným prostriedkom a má pozitívne účinky na nervový systém.
Zloženie včelieho jedu
Včelí jed je zložitou zmesou rôznych chemických látok. Čerstvo získaný obsahuje až 88% vody. Svojou podstatou sa podobá hadiemu jedu.
Najväčší zložkou jedu (asi 60% sušiny) tvoria bielkoviny, z ktorých takmer polovica pripadá na melittin (peptid zložený z 26 aminokyselín). Ten poškodzuje bunkové štruktúry a rozkladá krvinky - má teda zreteľne toxický a hemolytický efekt. Rozrušuje teda bunky a uvoľňuje z nich histamín a serotonín. Ďalším významným polypeptidov je apamin, zložený z 18 aminokyselín, z ktorých hlavné je cystín.
Je obávanou neurotickou zložkou. V malom množstve excituje (dráždi) bunky centrálnej nervovej sústavy, vo veľkom môže spôsobiť aj nekrózy mozgového tkaniva. MCD peptid z 22 aminokyselín uvoľňuje histamín a spôsobuje dilatáciu (rozšírenie) krvných kapilár, kontrakciu hladkých svalov a opuchy. Z enzýmov sú obsiahnuté hlavne fosfolipázy A a B a hyaluronidáza, majú hemolitický efekt.
Fosfolipáza A spôsobuje rozpad červených krviniek, hyaluronidáza spolupôsobí pri rozpade tkanív. Sušina jedu ďalej obsahuje lipidy, prchavé látky, hormóny histamín, dopamín a noradrenalín a tiež jednotlivé prvky ako meď, sodík, horčík, vápnik, fosfor a síru. Z cukrov je vo včeľom jedu obsiahnutá glukóza a fruktóza.
Všetky zložky apisinu navzájom posilňujú svoje účinky. Spôsobujú rýchlu paralýzu a pohybové ochrnutie, pretože pôsobia na nervovú sústavu. Jed sa rýchlo dostáva do obehového systému a znižuje krvný tlak, rozkladá červené krvinky a pôsobí aj na dýchaciu sústavu.
Kompletné zloženie včelieho jedu
- proteíny - fosfolipáza A2, hyaluronidáza, kyslá fosfotáza, alfa-glukozidáza, fosfolipáza L
- peptidy - melitín, apamín, MSD peptid, adolapín
- biologicke aktívne amíny - histamín, dopamín, noradrenalín, acetylcholín
- aminokyselina - kyselina aminobutánová
- cukry - glukóza, fruktóza
- prchavé látky - komplex éterov
- minerálny látky - fosfor, vápnik, uhlík, dusík, horčík
Využitie včelieho jedu
- pri zápalových reumatických procesoch
- zápaloch kĺbov, šľachových systémov
- chronických bolestiach chrbta
- neuralgii trojklaného nervu
- poruchách pohybového aparátu
- reumatoidná artritída
- dna
- osteoartróza
- zápal šliach
- post herpetická neuralgia
- pásový opar
- kŕčové žily